Conflict: Denied Ops

Conflict: Denied Ops

Aralık 3, 2019 0

Sıcak ve güneşli bir gün, harabelerin arkasında bekleyen iki asker ve biraz sonra yaşanacak olaylar… Çoğu FPS oyunu Oscar’lık hikayelere sahip değildir. Ana amaç genellikle karşısındakine üstünlük kurmak, öldürmek ve ilerlemek, böylece heyecanlı ve kusursuz bir savaş atmosferi oluşturabilmektir. Son yıllarda Brothers in Arms ve Rainbow Six gibi oyunlarla taktik sisteminin güzellikleri FPS’ye eklenerek ortaya neler çıkabiliyor gördük. Bu tip güzel gelişmeleri gören yapımcılar da bu durumdan etkilenmiş olmalılar ki, yeni isimler birer birer hazırlanmaya devam ediyor. Bunlardan birisi de Pivotal Games tarafından geliştirilen Conflict Denied Ops. PC için yayımlanan yaklaşık 1 GB boyutundaki demo, bakalım Denied Ops’u beklemeye değer bir oyun olarak kılıyor mu?

Yardım ister misin?

Tek ve kısa bir bölümü oynadığımız demoda göreve Venezüella’da başlıyoruz. İki kişiden oluşan bir takımı kontrol etmekle yükümlü olduğumuz oyunda, “Tab” tuşu sayesinden istediğimiz an bir diğer karakteri kontrol edebiliyoruz. Biri Sniper(Graves) olarak uzmanlaşmışken, diğer asker(Lang) ağır makineli silahlar üzerine deneyimli. Birini yönetirken diğerine de gitmesi gereken noktalar hakkında emirler verebiliyorsunuz. Genellikle düşman yapay zekası düşük olduğu için çatışma anında ikinci bir adama ihtiyaç duymuyorsunuz çoğu zaman. Checkpoint sisteminin bulunduğu oyunda, sağlık sistemi Health Pack’lere bağlı değil. Eğer ağır yara alırsanız bir süre yerde yatıyorsunuz ve hiçbir şey yapamıyorsunuz. İşte bu sırada “T” tuşuna basarak diğer adamınızı yardıma çağırabiliyor ve yaptığı bir serum sonrası tekrar ayağa kalkabiliyorsunuz ya da diğer adamınızı “Tab” ile seçip bizzat yardıma gidebiliyorsunuz. Aynı durum iki asker için de geçerli. Demoda bir kez bilgisayar kullanmanız, bir kez de bölüm sonu itibariyle C4 kurmanız gerekiyor. Bu işlemleri Lang değil de sadece Graves yapabiliyor. Diyebiliriz ki, teknik konularda tüm işleri Graves üstleniyor. Tek kişilik görevden sonra Denied Ops, net ya da LAN üzerinden Co-op olarak da oynanabiliyor.

Demo itibariyle diyebiliriz ki, çizgisel bir ilerleyiş hakim. Ortalamanın üzerinde grafiklere sahip Denied Ops. Özellikle ana karakterlerimizin tasarımları diğer askerlere nazaran daha detaylı. Normal ayarlarda ortalama bir sistemde rahatlıkla çalışabilir. Oyunun en göze hoş gelen özelliği ise, bana göre fizikleri. Hemen hemen her şey hasar alıp, parçalanabiliyor veya yer değiştirebiliyor. Sesler ve atmosfere göre ayak uyduran müzikler de fena değil.

Beklemeye değer mi?

Sonuç olarak Conflict Denied Ops demosu, mutlaka indirilmesi gereken bir demo değil. Bildiğimiz emir verme sistemi ve Co-op oynanışa sahip önceki oyunlardan bir farklı yok. Yapay zekadan mahrum düşmanlar, çizgisel oyun yapısı ve sadece öldürmeyi amaç edindiğimiz bir oyun. Tabii ki şimdilik demo olarak. Eğer FPS oyunlarına ilginiz yoğunsa ve elinizde yeni bir oyun yoksa en azından demoyu indirip deneyebilirsiniz.10 bölüm ve 14 saatlik oynanış süresi vermesi beklenen oyunun tam sürümü; PC, PS3 ve XBOX 360 için Şubat ayında piyasaya sürülecek.

Tags: Aksiyon, conflict denied ops, PC Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts