Çok Şükür Kafamıza Artık Şık Bir GoPro Takabiliriz: Facebook ve Ray-Ban, Tarihin En İyi Uslu Gözlüğünü Tanıttı

Çok Şükür Kafamıza Artık Şık Bir GoPro Takabiliriz: Facebook ve Ray-Ban, Tarihin En İyi Uslu Gözlüğünü Tanıttı

Eylül 24, 2021 0

Google Glass fiyaskosunun ardından uslu gözlükler çoğu insanı ciddi biçimde heyecanlandırmıyor, ancak giyilebilir makine kategorisinin sıradaki çıkış noktası bu mahsuller olacak. Huawei – Gentle Monster gözlükleri ile ülkemizde oldukça yüksek maliyetlerle başlayan bu furya, reelinde yurt dışında daha çok misalle çeşitleniyor. Misalin Snapchat, Spectacles gözlükleri ile uzun bir vakittir piyasada. Ancak uslu gözlük üreten işletmelerin önünde büyük bir mani var: Ekosistem.

Instagram ve WhatsApp’ın, başka bir deyişle sosyal medya tahtının sahibi Facebook, Ray-Ban ile ortaklık kurarak uslu gözlükler için var olan tüm manileri geçmeyi muvaffak olmuş görünüyor. Bizzat iki işletmenin CEO’su tarafından tanıtılan Ray-Ban Stories, Facebook’un tüm sosyal medya uygulamalarını işletim sistemi gibi çalıştıran bir makine.

Çok şükür ki artık kafanıza şık bir Go-Pro takabilirsiniz: Facebook’un uslu gözlüğü Ray-Ban Stories bütün olarak şöyle görünüyor

rayban

Başka Bir Deyişle ilk bakışta bir şey görmek güç, zira tasarım açısından Ray-Ban’in basmakalıp çizgilerine sadık kalınmış. Ancak makinenin sahip olduğu teknik özellikler ve ihtimaller, asıl anlamda Go-Pro’ya şık bir rakip olacağını gösteriyor. En temel işlevi telefona gerek kalmadan yaşadığımız anları -isteğe bağlı biçimde- kaydolmak ve paylaşmak olan gözlükte 5 MP çözünürlüğünde 2 adet kamera yer alıyor.

Instagram, Messenger, WhatsApp ve Facebook uygulamaları ile entegre biçimde çalışan Stories,  Full HD video kaydolabiliyor, 4K çözünürlüğe yakın diyebileceğimiz nitelikte resimler sürükleyebiliyor. Etraftaki ışık ve hareketlere duyarlı olduğu için görüntüler, doğrudan gördüğümüz şeyin yansıması gibi ekranlara aktarılıyor.

Saplarda yer alan dokunmatik alanlar sayesinde hakimiyet edilebilen Stories, üzerindeki hoparlör sayesinde müzik dinlemenizi ve telefon görüşmesi yapmanızı da sağlıyor. Ayrıca telefon görüşmeleri sırasında sesinizi net biçimde iletmekle mesul hengame yasaklama özelliği de yer alıyor.

Gözlükle beraber telefona kurabileceğiniz Facebook Assistant, gözlüğe kaydolunan tüm resim ve videolara anında ulaşmanızı sağlıyor. “Hey Facebook” dedikten sonra sesli biçimde video ve resim sürükleme komutları verilebiliyor. 6 Değişik renk alternatifi ve 4 değişik basmakalıp Ray-Ban gövdesine sahip olan Stories, elbette kolisine koyulduğu anda şarj ediliyor.

300 dolardan şimdilik yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da satışa çıkan Stories, yakında çoğu ülkede, pek çok Instagram fenomeninin gözünde kendisine yer bulacak gibi görünüyor. Elbette bunun için evvel Facebook ve Mark Zuckerberg’in “saklılık” imajlarını ciddi biçimde derlenmesi gerekecek.

Tags: Facebook ve Ray-Ban, Tarihin En İyi Akıllı Gözlüğünü Tanıttı Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ