Çoğu Bireyin Farkında Dahi Olmadığı 10 Bomba iOS 15 Özelliği

Çoğu Bireyin Farkında Dahi Olmadığı 10 Bomba iOS 15 Özelliği

Eylül 28, 2021 0

Aşinayı üzere Apple, her sene mobil işletim sistemi iOS’in yeni bir versiyonunu tanıtmakta. iPhone’ların en kullanışlı güzergahını teşkil eden iOS’in 15 versiyonu 20 Eylül 2021 haysiyetiyle kullanıcıların tecrübesine sunulmuş vaziyette.

Apple, yeni iOS versiyonuyla beraber hem uzun müddettir beklenen hem de devrim kalitesinde bazı yeniliklere imzalaydı. Bu özellikler sayesinde kullanıcıların olmadık zamanlarda rahatsız edilmemesi ve makinenin kullanımının olası olduğunca akıcı hâle getirilmesi kastedilmiş.

Android ve web tabanlı FaceTime

facetime

Bugüne kadar sadece Apple ekosisteminde yer alan aygıtlar tarafından kullanılabilen videolu-sesli görüşme uygulaması FaceTime artık hem web üzerinden hem de Android telefonlarda kullanılabilecek. Apple kullanıcıları FaceTime uygulamasını açıp bir iletişim oluşturmak ve iletişimi görüşmeye katılacak şahıslara yollamak suretiyle değişik Android kullanıcılarıyla da görüşme olanağına sahip olacak.

Bildirim özeti

bildirim özeti

Apple, iOS 15’te Bildirim Özeti sayesinde olur olmadık saatlerde ilgisiz uygumalardan bildirim almaya son veriyor. Kullanıcılar belirli uygulamaların bildirimlerinin belirli saatlerde gelmesini seçebilme özelliğine sahip olarak Instagram alkışları ve reyin bildirimleri gibi ehemmiyetsiz sayılabilecek bildirimleri istedikleri saatlerde görebilecek.

Sekme grupları

safari sekme grup

Safari’nin yeni tasarımının sürüklediği büyük alaka, uygulamanın yeni özelliklerini azıcık gölgelemiş vaziyette. Bu özelliklerin en ehemmiyetlilerinden bir tanesi Sekme Grupları. Sekme Grupları sayesinde kullanıcılar Safari uygulamasında sarih olan sekmeleri, gruplara ayırarak kategorize edebilecek. iOS 15’e kadar bir hayli kullanıcı sarih vazgeçtiği sekmeler arasında kaybolurken bu özellik sayesinde hangi sitenin nerede olduğu basitçe bulunabilecek.

Çevrimdışı Siri

siri

iOS 15 ile beraber Siri’de devrim kalitesinde bir yenilik asıllaştırdı. Apple, yeni mobil işletim sisteminde Siri’nin bir hayli komutu reelleştirmek için aygıt tabanlı çalışmasını sağlayarak Siri’nin evleri Apple sunucularına yollama gerekliliğinden kurtularak daha süratli çalışmasına olanak tanıdı. Siri, bilgileri aygıt üzerinde yakaladığı için aygıt kullanıldıkça komutların daha iyi anlaşılması da sağlanacak. Siri’nin aygıt tabanlı çalışabilmesi için en az A12 Bionic harekâtçıya sahip bir iPhone’a veya iPad’e sahip olmak gerekiyor.

Canlı metin

canlı metin

iOS 15 ile beraber iPhone’lar ve iPad’ler, Resimler uygulamasında bir resim açıldığında veya bir resim sürüklemek üzere kamerayı bir nesneye doğrulttuğunuzda resimde veya kadrajda bir metin varsa bunları tanıyabilecek. Görselde metin bulunduğunda dair üç satırlı minik bir kutu belirecek ve kullanıcılar bu paketçiğe tıklayarak metni seçme, kopyalama gibi imkânlara sahip olacak.

Sistem genelinde tercüme

çeviri

Tercüme özelliği artık iOS üzerinde görülen tüm metinler üzerinde kullanılabilecek. Desteklenen diller arasında henüz Türkçe bulunmasa da İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca gibi dillere tercüme yapmak olası.

Sağlık uygulamasında Meyiller

sağlık trendler

Sağlık uygulamasına yeni ilave edilen Meyiller isimli kısım sayesinde iOS kullanıcıları sağlıklarının belirli bir müddettir nasıl izlediğine dair ayrıntılı bilgiler alabilecekler. Buna kullanıcının ne kadar egzersiz yaptığı, kalp atışlarının nasıl değiştiği, oksijen seviyelerinin düşüp düşmediği gibi bilgiler dâhil.

Silinen ve kapalı makineleri bulma

iOS kapalı cihazları bulma

iOS 15’te, Bul uygulamasını kullanarak kapalı veya silinmiş makineleri bulmak artık olası. Bu özellik sayesinde kaybolan aygıtların bulunması basitleşirken hırsızların çaldıkları makineleri gizlemesi de güçleşecek. Bu özelliğin çalışmasını sağlayan şey, aygıt kapalı veya pili düşük de olsa yakınlarda faal olan başka bir Apple makinesinin sağladığı bilgiler sayesinde takip edilebilecek.

Uygulamalar arasında çek-vazgeç yapabilme

Tags: Çoğu Kişinin Farkında Bile Olmadığı 10 Bomba iOS 15 Özelliği Categories: Yazılım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ