Çakmanın Çakması: Çin Asıllı Ürünlerin Avrupa’ya ‘Made in Turkey’ Yaftasıyla Satıldığı Açıklandı

Çakmanın Çakması: Çin Asıllı Ürünlerin Avrupa’ya ‘Made in Turkey’ Yaftasıyla Satıldığı Açıklandı

Eylül 30, 2021 0

Uzun seneler süresince uygun maliyetli ürün satma mevzusunda sözcüğün bütün anlamıyla bir dünya markası olan Çin, pandemi dolayısıyla artan tedarik fiyatları suratından sanki üvey evlat muamelesi görmeye başlamıştı.

Avrupa ülkeleri ürünlerin maliyetlerine ve ellerine erişme süratlerine çok fazla dikkat ettiği için Çin,  son zamanlarda Avrupa pazarında seçim edilmeyen ülkelerden birisi konumundaydı. Çin’den ürün almak isteyen Avrupa ülkeleri, tedarik giderlerinin çok yüksek olmasından davacı. Ancak görünen o ki bu gidişat değişmek üzere.

“Made in Turkey” damgalı Çin mülkü:

DFDS Akdeniz İş Üniteyi Başkanı Dayanakçısı Fuat Pamukçu, Çin’in pandemi yarıyılında Avrupa bölgesinden uzaklaştığını ve tekerrür daha öncekisi gibi olabilmesinin tek yolunun Türkiye olduğunu açıkladı. Son yarıyılda büyük Çinli markaların Avrupa tedarikleri için Türkiye’yi bir nevi üs olarak kullanmaya başladıklarını belirten Pamukçu, bu vaziyetin ülke ekonomisine büyük yararları olacağını da ilave etti.

Çinli işletmelerin bitmeye yakın ürünleri Türkiye’ye getirdiklerini ve burada birleştirme harekâtlarının bitirilip üzerine “Made in Turkey” yaftayı basılıp Avrupa’ya ihraç edildiğini söyleyen Fuat Pamukçu, Türkiye’nin son senelerde batının önde gelen tedarik üssü konumuna yükseldiğini açıkladı.

Çin’den ürün alan batılı işletmelerin tedarik için anormal derecede yüksek sayılar ödediğini belirten Pamukçu, “Çin’den 40 bin dolara alınan bir konteyner mülk için 12 bin dolar navlun deniz yoluyla yapılan nakliyelerde ödenen fiyat ödeniyor. Aynı ürünü Türkiye’den 45 bin dolara alan şirket 5 bin dolarlık navlun ödüyor. Bu gidişatta Türkiye’den almak Avrupalı işletmeler için daha cazip hale geldi. Rekabetçi maliyetlerle yapım yapan Türk şirketleri esintiyi arda almış gidişatta. Türkiye başta tekstil olmak üzere pek çok sektörde ciddi bir arzla karşı karşıya.” İfadeleri kullandı.

Geçtiğimiz aylarda Fransa Eriştirme Bakanıyla yaptığı buluşmadan misaller veren Pamukçu, “Sayın bakan bana Türkiye’den daha çok ihracat yapmak istediklerini söyledi. Aynı şekilde Danimarka da özellikle tekstil ürünlerini Türkiye’den almak istiyor. Tüm bu büyümeler sebebiyle konteynır trafiği iki kat çoğalmış gidişatta.” diyerek Avrupa’nın Türkiye’ye olan alakasının altını çizdi.

Tags: Çin Ürünleri Avrupa’ya ‘Made in Turkey’ Etiketiyle Satılacak Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ