Birebir Maç, Farklı Kanallar, Farklı Reklamlar [Video]

Temmuz 5, 2021 0

Teknolojinin gitgide gelişmesiyle birlikte spor karşılaşmalarında sanal reklamcılık ismi altında reklamlar yayınlanmaya başlandı. Bu reklamların hedefi, maçların yayınladığı ülkelere nazaran farklı reklamlar yayınlayarak farklı amaç kitlelerine ulaşmak. En kolay örneği vermek gerekirse evvelden futbol maçlarında fizikî reklamlar yer alır, maç hangi ülkeden izlenirse izlensin dünyadaki herkes tıpkı reklamları görürdü. Şimdilerde ise durum hayli farklılık gösteriyor.

Spor karşılaşmalarına dijital billboardların eklenmesiyle birlikte sponsorlar farklı ülkeler için lokalize edilmiş reklamlar yayınlamaya başladı. Çoğunlukla Formula 1 yarışlarında gördüğümüz bu sanal reklamlar, yavaş yavaş futbol, voleybol ve beyzbol maçlarında da kullanılmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde birebir futbol maçının 4 farklı kanalda farklı reklamlar göstermesi, futbol severlerin ilgisini çekti ve bu anlar, reddit’te viral oldu.

Reddit başta olmak üzere toplumsal medyada viral olan görüntü:

Üstteki görüntüden da göreceğiniz üzere canlı yayınlanan bir maçta ülkelere nazaran farklı reklamlar gösteriliyor. Çoğunlukla milletlerarası spor karşılaşmalarında uygulanan sanal reklamların gayesi, her bir ülkeden farklı gaye kitlelerine ulaşmak. Örneğin Türkiye’de yaşayan ve maçı izleyen bir futbolsever için yalnızca yurtdışında ünlü olan ve Türkiye’de yer almayan bir marka görmek anlamsız olabilir, fakat sanal reklamla birlikte kendi ülkemizde de yer alan eserlerin reklamlarını görebiliyoruz ve bu da reklamı yayınlanan sponsor markanın pahasını daha da artırıyor. Aşağıda yer alan görüntüyü izleyerek, sanal reklama yer verilen onlarca futbol maçına göz atabilirsiniz.

Tags: Farklı, futbol, Mac, Reklamlar, Sanal Categories: Bilgisayar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts