Bilim Kurgu Filmi Gibi: Bilim İnsanları, 3D Yazıcılarla ‘Canlı Materyaller’ Ürettiklerini Açıkladı

Bilim Kurgu Filmi Gibi: Bilim İnsanları, 3D Yazıcılarla ‘Canlı Materyaller’ Ürettiklerini Açıkladı

Aralık 1, 2021 0

Bilim insanları, büyüyen teknolojiyle beraber bilimin hudutlarını zorlamaya devam ediyorlar. Geçtiğimiz günlerde ‘süper jöle’ isminde biyomedikal alanda büyük tesir yaratacak yeni bir malzeme üretilmişti. Şimdiyse bu alanda yeni bir büyüme yaşandı. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Brigham & Kadın Sağlık Kurumu ortaklığında 3D yazıcıyla ‘canlı materyaller üretebilen bir mürekkep’ geliştirildi.

Tahlilciler, ‘kutu basili’ olarak adlandırılan bakteriyi kullanarak ‘canlı mürekkep’ imali için ilk adımı attılar. Bakterinin canlı nano-lifler üretebilmesi için biyo-mühendislik usulleri kullanan bilim insanları, sonrasında ilave ettikleri diğer bileşenlerle canlı bir mürekkep ürettiklerini belirtiyor. Konseptin ve usullerinin galibiyetli olduğunu gören tahlilciler, daha sonra diğer mikroplara da aynı operasyonları uygulayarak değişik özelliklere sahip canlı mürekkepler ürettiklerini açıklıyor.

Canlı materyaller, geleceğin inşaat malzemelerinde kullanılabilir:

3d canlı materyaller

Sıradan bir 3D yazıcısında kullanılabilen bu canlı mürekkeplerle üretilen bir materyal, bazı kimyevilerle temasa geçtiğinde ‘azurin’ ismi verilen ve kanser hücrelerini yok eden bir salgı üretiyor. 3D yazıcıyla üretilen bir diğer canlı materyal ise ‘Bisphenol A’ olarak öğrenilen ve etrafa karışmış zehirli bir kimyeviyi tek başına yok edebiliyor. Reeline bakarsanız bilim insanları bir vakittir canlı materyaller üretmek için araştırmalarını sürdürüyordu. Ancak materyallerin istenen formda üretilebilmesi oldukça zorlu bir harekâttı.

Bu zorluğun üstesinden 3D yazıcılarla gelen bilim insanları, aynı zamanda bu usulün ‘kendi kendini onarabilen malzemeler’ üretmede de kullanılabileceğini öne sürüyor. Konut imalinde kullanılacak canlı mürekkeple üretilen malzemelerin zamana alan okuyacağını belirten araştırma takımı, Mars misyonlarında da büyük bir yeri olabileceğini belirtiyor. Sizin bu mevzudaki düşünceleriniz neler? 3D yazıcılarla üretilen canlı materyaller hangi alanlarda kullanılabilir? Yorumlar kısmında düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Tags: 3D Yazıcılarla ‘Canlı Materyaller’ Ürettiler, Araştırmacılar Categories: Bilim Haberleri
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ