Bard's Tale - Demo İnceleme

Bard’s Tale – Demo İnceleme

Aralık 4, 2019 0

Bir yanda dünya çapında ünlü, ustalar ustası bir RPG canavarı ve efsanevi oyun “Fallout”un yapımcısı Brian Fargo, diğer yanda da 80’li yılların hatırı sayılır oyunlarından Bard’s Tale. Zamanında birçok konsol için piyasaya sürülmüş ve seri haline gelmiş olan Bard’s Tale, geçtiğimiz senenin sonlarında PS2 ve XBox konsolları ile tekrar piyasadaki yerini aldı. Konsoldaki çıkarmanın ardından PC kullanıcıları için ise tekrar geliyor. Oyunumuzun yapımcısı da, adını bütün RPG oyuncularının belleklerine kazıdığı Brian Fargo’dan başkası değil. 1985 yılında PC ile başlayıp Commodore64’te efsaneleşen Bard’s Tale, bu kez son olarak PC’ye geliyor ve PS2 ile XBox’daki deneyimlerin ötesini vermeyi amaçlıyor.

Brian Fargo’nun Fallout ile bizleri kalitesine alıştırdığı derin, güzel ve kaliteli oyun anlayışını tabii ki Bard’s Tale’de de beklemek en doğal hakkımız. Brian Fargo tarafından oluşturulan InXile Entertainment firması henüz çok yeni bir firma olmasına rağmen çıkışlarını kaliteli bir yapım ile gerçekleştirmek istiyorlar ve bu ne isabetli bir seçimdir ki, Bard’s Tale gibi 15–20 sene öncesinin müthiş oyunu seçiliyor.

Eğlenceli adam şu Bard

Geçmişte muhteşem bir oyun olabilir Bard’s Tale. Hoş, o zamanları hiç hatırlamıyorum. Eskilerin kaliteli bir oyunu günümüze taşındığında doğabilecek aksilikler, insanların oyunu algılayış tarzları ve değer yargıları önemli bu tarz girişimlerde. Eminim yapımcıların kafasında da Bard’s Tale henüz fikir safhasındayken bu soru gelişmiştir. Eski klasikleri tekrar günümüzde görmek, bir oyuncu, hatta özellikle o oyunun hayranı olan açısından, elbette muhteşem; ama, gelin görün ki madalyonun diğer tarafı ile yüzyüze olan yapımcılar cephesinde bunun pek bir önem teşkil etmediğini düşünüyorum. Zira görüyoruz ki eski oyunların tekrar yapılması sırasında sık iptal haberleri ile karşılaşmak mümkün. Maddi çıkarların daha ön planda olduğu bariz. Lakin idealist bir firma ve tuttuğunu koparan bir karaktere sahip olduğu anlaşılan InXile Entertainment ve Brian Fargo anlıyoruz ki bunun çoktan üstesinden gelmişler. Gelmişler ki Bard’s Tale bizimle beraber.

Oyunda bir ozanı canlandırıyoruz. Kahramanımız aslında çok lakayt, çok civelek bir karaktere sahip. Nerede akşam orada sabah takılan, yediği önünde yemediğini umurunda olmayan, gayet çalgı çengi peşinde olan bir insan olarak adamımızı nitelendirmek yerinde olacaktır. İşte bizimkisi yine böyle gezedursun, kötü bir büyücü tarafından yüksekçe bir kuleye kapatılan prensesi kurtarmak bizim yegâne görevimiz oluyor. Biz de kendisine bu yer yer gizemli, yer yer akıl almaz, çoğun çok da eğlenceli serüveninde ona yoldaşlık ediyoruz.

Kılıçlarının biri mavi, biri yeşil

Oyunun demosu da full sürümünün piyasada olacağı tarihten yaklaşık bir ay önce internette yerini aldı. Setup programını yüklediğinizde install işlemi sorunsuzca gerçekleşiyor ve sabit diskinizde 330 MB’lik bir yer kaplıyor. Başlamadan önce oyunu yüklediğiniz klasörde ayarları yapabileceğiniz bir dosya var. 1600×1200 çözünürlüğe kadar ayarlarınızı artırabiliyorsunuz. Ayarlarınızı önceden yapın derim, çünkü oyunda bunun farkı çok belli oluyor.

Tags: bards tale - demo İnceleme, PC, Role Playing Game Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts