Azıcık Geç Kalmadınız mı: Amerika Birleşik Devletleri, Üçüncü Doz BioNTech Aşısı İçin Onay Verdi

Azıcık Geç Kalmadınız mı: Amerika Birleşik Devletleri, Üçüncü Doz BioNTech Aşısı İçin Onay Verdi

Eylül 23, 2021 0

Amerika Birleşik Devletleri Besin ve İlaç Dairesi FDA, bir vakittir tartışılan bir soruna son noktayı koydu. Pfizer ve BioNTech’in beraber ürettiği mRNA tabanlı koronavirüs aşısı için yeni bir karar alan müessese, bu karar yönünde aşının üçüncü dozunun sadece emin bir kesim için kullanılmasına karar verdi. Alınan karar ile Amerika Birleşik Devletlerindeki milyonlarca şahıs, üçüncü doz koronavirüs aşısı vurulacak.

FDA tarafından yapılan açıklamalarda, üçüncü doz koronavirüs aşısının 65 yaş ve üzeri fertler ile tehlike grubunda olan şahıslara uygulanabileceği ifade edildi. Bir vakittir münakaşalara mevzu olan mesele, Amerika Birleşik Devletlerili yetkililerin yaptıkları araştırma ve verdikleri karar ile sarihliğe kavuşmuş oldu. Amerika Birleşik Devletlerinden en kısa zamanda üçüncü doz aşılamaya başlaması bekleniyor.

Üçüncü doz, ikinci dozdan 6 ay sonra uygulanacak

Biontech

FDA, üçüncü doz koronavirüs aşısına koşullu onay verişiyle alakalı detay da verdi. Buna göre Amerika Birleşik Devletlerindeki 65 yaş ve üzeri fertler ile yüksek tehlike grubuna girenler, ikinci dozdan 6 ay sonra koronavirüs aşısı vurulacaklar. Öbür yaş gruplarındaki insanların sonucuna ait de açıklama yapan yetkililer, daha fazla yaş grubunun üçüncü doz aşı ihtimaliyle alakalı daha fazla bilgiye lüzum dinlediklerini, şu an için net bir şey söylenemeyeceğini ifade ettiler.

Salgının derinden etkilediği ülkelerden bir tanesi olan Amerika Birleşik Devletleri, Donald Trump yarıyılında koronavirüsü umursamamıştı. Ancak bunun bütün tersi bir davranış sergileyen Joe Biden, pandemiyi tamamlamaya yemin içmiş gibi görünüyor. Çünkü ihtiyatların lüzumlu olduğu seviyede yakalanması, milyonlarca şahsa aşı gerekliliği uygulanması gibi kararlar, Amerika Birleşik Devletlerinin bu işi sıkı yakaladığının sarih bir göstergesi.

Tags: abd, Üçüncü Doz BioNTech Aşısı İçin Onay Verdi Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts