Assassin's Creed

Assassin’s Creed

Aralık 4, 2019 0

Ubisoft firmasını seviyorum. Uzun süredir aksiyon ve macera türünü bir arada sunan oyunları ile hepimizi sevindirmeye devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdükleri Assassin’s Creed (AC) ile bu başarılarını sürdürmekten geri kalmadılar. Üç boyutlu olarak yeniden bize sundukları Prince of Persia ile gönlümüze taht kuran yapımcı, bu sefer daha farklı bir alt yapı ile oluşturdukları macera oyunlarında geniş haritalar ve özgür oynanış ile karşıladılar bizi. Uzun zamandır da bekliyorduk AC’i. Önce PlayStation 3’e çıkacağı söylenmişti. Sonra Xbox 360 için de hazırlanacağı duyuruldu. Yapımcılar ile yayıncı arasında bir uyumsuzluk mu oldu bilmiyoruz ama her iki platforma da çıkması iyi oldu aslında. Neyse söz fazla uzatmayalım ve AC’in güzel oyun sistemine geçelim.

Suikastçıyım ezelden

Adından da anlaşılacağı üzere bir suikastçıyı canlandırdığımız oyunda pek çok farklı şehirde pek çok farklı insana bıçağımızı tattırıyoruz. Üçüncü kişi kamera açısı ile ilerliyor, tıpkı Prince of Persia’da olduğu gibi akrobatik hareketler ile düşmanlarımızdan kaçıyoruz. Kimi zaman kılıç savaşlarına katılıyoruz kimi zaman ise düşmana sinsice yaklaşıp aynen suikastçının yapması gerektiği gibi öldürebiliyoruz. Bunları yaparken özgür olmamız da cabası.AC’in bence herkesi şaşırtacak yanı hikayesi. Herkes eski zamanda geçtiğini düşündüğü oyunun aslında gelecekte geçtiğini öğrenmesi şaşırtıcı olacaktır. Asıl hikaye ve oyunun büyük kısmı haçlı seferlerinin olduğu zamanda geçiyor ama aslında karakterimiz gelecekte yaşayan biri ve bir deneye katılıyor. Çılgın bilim adamlarından biri DNA üzerinden geçmişe dair izler bulacağını öğrendiğinde gelecekte yaşayan kahramanımız üzerinde deney yapıyor ve DNA’sına kayıtlı bilgileri kullanarak geçmişe ait bilgilere ulaşmaya çalışıyor.

Bildiğimi unuttum

Oyunun gerçek kahramanı olan Altair, tam bir suikastçı ve her türlü hünere sahip. Geçmişe ait her bilgiye ulaşırken biz de alıştırma görevlerini yerine getiriyoruz. Önce kahramanımızı kontrol etmeyi ve savaşmayı öğreniyoruz. Ardından ise binalara tırmanmayı ve akrobatik hareketler yapmayı öğreniyoruz. Eğitim görevi bittiğinde ise senaryo gereği tüm silahlarımız ve kabiliyetlerimiz elimizden alınıyor ve böylece her şeye sıfırdan başlamak zorunda kalıyoruz. Asıl oyuna başladığımızda ise epeyce özgür olduğumuzu fark edeceksiniz. Her şehre girdiğiniz anda ilk yapmanız gereken yüksek bir kuleye çıkmak. AC’in de en güzel yanlarından biri bu. Kuleye çıkıp, en üst noktasındaki çevreyi izleme noktasına ulaştığınızda şehrin belli bir bölümü haritada açılır hale geliyor. Buradaki görevler ortaya çıkmış oluyor. Her şehirde 8’den fazla kule var ve tüm görevlerin yerini bulmak için bu kulelere çıkmak zorundasınız. Görevler ise tıpkı Grand Theft Auto’da olduğu gibi. Görev noktasına gidip yapmanız gerekeni öğreniyor, ardından da bunu yerine getiriyorsunuz. Eğer başarısız olursanız defalarca deneme hakkına sahipsiniz. Belki oyun kolaylaşıyor ama eğlenceli olduğu da gerçek. Görevler ise genellikle yan kesicilik ve suikast üzerine kurulu. Yan kesicilik görevlerinde önce kişileri uzak bir noktadan dinlemeli, ardından ise en hazırlıksız anlarında arkalarından yaklaşıp sinsice ceplerinden gerekli eşyayı araklamalısınız. Suikast görevleri de benzer şekilde. Yine öldürecek olduğunuz kişiyi uzaktan izliyor ve hareketlerini takip ediyorsunuz. Varsa yanlarındaki korumalarını gözlemleyip bir süre sonra sinsice işini bitirmeniz gerekiyor.

Tags: Aksiyon, Assassin's Creed, nintendo ds, PC, PlayStation 3, sony psp, Wii, XBox 360 Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts