Arnavutluk’ta Thodex Baskını: Kurucu Faruk Fatih Özer’i Gizleyen Bir Şahıs Hapsedildi

Arnavutluk’ta Thodex Baskını: Kurucu Faruk Fatih Özer’i Gizleyen Bir Şahıs Hapsedildi

Eylül 26, 2021 0

Ülkemizde ne yazık ki dolandırıcılık hadiseleri sık sık görülüyor. Teknolojinin büyümesi ve makûs emelli şahısların da bu büyüyen teknolojiyi kullanarak usullerini aralıksız değiştirmesi, bu dolandırıcılık vakalarının önünün kesilmesini güçleştiriyor. Misal olarak evvelleri telefon ya da SMS üzerinden yapılan dolandırıcılıkların günümüzde daha çok dijital dünyada görülmesini gösterebiliriz.

Zaman zaman göz boyamayla, zaman zaman da ataklarla hakikatleşen bu hadiseler, ülkemizde en son Thodex isimli kripto para borsasıyla gündeme geldi. Mevzubahisi borsanın kurucusu Faruk Fatih Özer, elde ettiği parayla kayıplara karışınca da ülkenin en çok arananlar listesinde -kırmızı bültenle- kendisine yer buldu. Şimdiyse hakkında açılan soruşturmada yaşanan bir büyümeyle karşımızda.

Özer’e takviye ve yataklık eden bir ad hapsedildi:

Faruk Fatih Özer

Özer’in kayıplara karışmasının ardından son sürat devam eden araştırmalar, takımları Arnavutluk’a eriştirdi. Burada takımlar, Özer’e takviye eden E.H.’yi nezaretine aldı. Arnavutluk yurttaşı olan E.H. İHA’nın haberine göre polis soruşturmasında konuşmadı ve yargılamaları kabul etmedi. Bunun üstüne bir de Fatih Özer’i tanımadığını, dolayısıyla da öyle birine takviye etmediğini söyledi.

Fakat bilgilere göre polisin elinde E.H.’nin Özer’e takviye eden şahıs olduğuna dair aşırıca ispat bulunuyordu. Soruşturmasının ardından E.H., cezaevine yerleştirildi.

Ne olmuştu?

Thodex

Faal olduğu yarıyılda ülkemizin en büyük üçüncü kripto para borsası olan Thodex, yatırımcıların para aktarma ya da sürükleme operasyonları sırasında mesele yaşamasıyla gündeme gelmişti. Bu noktada borsanın battığını düşünen yatırımcılar, borsanın kurucusu Faruk Fatih Özer’in sosyal medya hesaplarını kapatıp yurt dışına kaçmasıyla istemeye istemeye hadiseyi kavramaya başladı.

Başta, Özer’in takribî 2 milyar dolarlık para ile bu kaçışı asıllaştırdığı söylenmişti fakat daha sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu ölçünün 108 milyon dolar olduğunu söyledi. Hadise hakkında soruşturma hala devam ediyor. Büyümeleri sizlere aktarıyor olacağız.

Tags: Thodex Kurucusunu Saklayan Bir Kişi Tutuklandı Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ