20 yıllık Xbox Easter Egg’i keşfedildi

Mayıs 26, 2021 0

Bir geliştirici, Microsoft’un 2001 yılındaki Xbox konsolunda bulunan bir Easter Egg (Paskalya Yumurtası) keşfettiğini argüman etti. Kelam konusu Easter Egg, bir dizi adımın akabinde ortaya çıkıyor.

Geliştiricilerin durumu kendilerine bildirmesinin akabinde inceleme yapan Kotaku, Easter Egg’i incelemeye koyuldu. İnceleme sonucunda konsolu geliştirenlerin kendi isimlerini konsolun içine gizlediği tespit edildi.

Xbox Easter Egg’i, çalışanları hatırlatıyor

Kotaku tarafından bildiren ayrıntılara nazaran Easter Egg’i görmek için konsola ses CD’si yerleştirilip başlığını ‘Timmy‘ (Sonunda 26 y harfi olacak şekilde) yapıp sonuna ünlem koyulması gerekiyor. Daha sonraAyarlar ve akabinde Sistem Bilgileri’ne gitmek gerekiyor. Bu yol izlendiğinde Xbox denetim panelinde çalışan bireylerin isimleri görünüyor.

Geliştiricilerin konsollarda ya da oyunlarda bir şeyleri gizlemeleri yeni değil. Yeniden Microsoft’ta çalışan geliştiricilerin Windows 95 işletim sistemine yerleştirdikleri ve kendi isimlerini içeren Easter Egg, yaklaşık 25 yıl sonra fark edilmişti.

Çağdaş konsollarda da birebir şey olay devam ediyor. Sony, PS5 konsolunda PlayStation’ın ikonik çember, üçgen, kare ve çarpı sembollerini konsolun bir kısmına yerleştirmişti.

Oyuncular ve kullanıcılar da bu Easter Egg‘ler için her vakit tetikte bulunuyor. Bu sırlardan biriyle ilgili konuşan Xbox’ın tasarımcılarından Seamus Blackley, 2017’de kimsenin bulamadığı bir sır olduğunu tweetlemişti. Birkaç gün evvel hususla ilgili Kotaku’ya konuşan Blackley, bahsettiği sırrın keşfedilen Timmy Easter Egg‘i olmadığını ve başlangıç animasyonunda yer aldığını söz etti.

Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ